Kedves Szülők!
A levél célja, hogy Önök tájékoztatást kapjanak arról, hogy a nógrádi Dr. Hesz Mihály Általános Iskola milyen lehetőségeket kínál az iskolába lépő gyermekeknek tehetségük, személyiségük kiteljesedéséhez....
Ismertető (lapozható prospektus)
Tájékoztatás az első osztályba...
Közlemény a 2025/2026. tanévre...
1. óra: 08:30 - 09:15
2. óra: 09:25 - 10:10
3. óra: 10:30 - 11:15
4. óra: 11:25 - 12:10
5. óra: 12:20 - 13:05
6. óra: 13:10 - 13:55
7. óra: 14:00 - 14:45
1. óra: 08:30 - 09:10
2. óra: 09:20 - 10:00
3. óra: 10:15 - 10:55
4. óra: 11:05 - 11:45
5. óra: 11:55 - 12:35
6. óra: 12:40 - 13:20
7. óra: 13:25 - 14:05
Erdély - Határtalanul beszámoló (2023. április 24 – 27.)
A Határtalanul program keretében a hetedik osztályosokkal erdélyi kiránduláson vettünk részt. Olyan körútra mentünk, melynek programjában szerepelt városnézés és természeti, irodalmi és történelmi emlékhely. Hétfőn indultunk, szombaton érkeztünk. Nagyjából 1500 km-t tettünk meg.
Első nap:
6-kor indultunk a nógrádi iskola elől. Kísérők: Hekli Péter intézményvezető, Kukelné Virsinger Lívia intézményvezető helyettes, Gulyásné Juhász Barbara osztályfőnök, valamint idegenvezetőnk is itt csatlakozott hozzánk. Tágas és kényelmes busszal utaztunk, melyben bőven volt hely nekünk és a csomagjainknak is. Sofőrünk Debrecenig vitt minket, majd kollégájával váltották egymást, és innen az új buszvezetőnk vitt minket úticélunkig.
A határ átlépése és a Király-hágón való átkelés után első megállónk Bánffyhunyad volt, ahol a zsindelytetős, gyönyörű fakazettás mennyezetű református templomot tekintettük meg, és meghallgattuk a lelkész úr előadását az épületről és a településről, majd gyönyörködtünk a falfreskókban és kalotaszegi szőttes mintákban. Hosszú utazás és több pihenő után végre megérkeztünk Korondra, a Lovas Panzióba, ahol a szállásunk volt. Ez a település volt a kiindulópontja a többi programnak. Egy szépen felújított panzióban töltöttük a következő három éjszakát, 3-és 4 ágyas szobákban. A szobabeosztást gond nélkül megoldottuk, majd elfogyasztottunk egy bőséges, finom vacsorát. Az esti szabad program, beszélgetés után, mindenki nyugovóra tért.
Második nap:
Bőséges svédasztalos reggeli után felmentünk a „hegyre”, Fenyőkút-Pálpatakára, ahol lovaskocsikkal körbejártuk a tanyavilágot. Részt vettünk egy gyógynövényes bemutatón, mely után vásárolhattunk a helyben készített szörpökből, lekvárokból. Ezután tovább folytattuk szekeres utunkat a Tajga természetvédelmi terület felé. Az itt található tanösvényen tettünk egy kisebb sétát, ahol megtekintettük az egyedülálló növényvilágot. Az erdő alját vastagon beterítette a moha és a tőzegáfonya. Majd ismét szekérre pattanva lovas utunk végállomásán bőségesen terített asztallal vártak minket. Kóstolhattunk pityókás kenyeret, friss házi sajtokat, vajat, áfonya- és csipkebogyólekvárt. Jólakottan indultunk tovább Farkaslakára, ahol tiszteletünket tettük a legnagyobb székely népi író, Tamási Áron sírjánál. Majd Székelyudvarhelyen áthaladva és megcsodálva a máréfalvi székelykapukat érkeztünk fel a Hargitára, ahol sétát tettünk, és megtekintettük a kereszteket. Szállásunkra visszaérve, a bőséges vacsora után nyugovóra tértünk.
Harmadik nap:
Reggeli után elhagytuk a szállásunkat és egy negyedórás séta után megérkeztünk a helyi magyar iskolába, ahol a harmadik osztályosok vártak minket kaláccsal és friss vízzel. Az igazgatónő bemutatta nekünk Korondot, a régi népi mesterségeket, a kerámiakészítést a taplógomba felhasználását és az iskolát is. Majd meglepetésünkre részt vettünk egy román órán, ami nagyon érdekes volt. A tanulók román nyelvű szöveget olvastak és fordítottak, mi pedig próbáltuk kitalálgatni a szavakat. Az iskolalátogatás után ajándékokat vásároltunk a korondi bazársoron. A bevásárló körút végeztével, a parajdi sóbánya sófeldolgozójában néztük meg, hogy hogyan készülnek ebből az értékes ásványból különböző termékek, amiből természetesen vásárolni is lehetett. Ajándékba pedig hazahozhatott mindenki egy-egy kilogramm sót. A természet kincsei után egy irodalmi kincset vettük célba. Fehéregyházán a Haller Louise grófnő által 1897-ben alapított kis Petőfi-múzeumnál emlékeztünk nagy költőnkre. Egy nagyszerű előadás és tárlatvezetés után megkoszorúztuk Petőfi Sándor szobrát, elszavaltuk az Egy gondolat bánt engemet című költeményt. Ezután az irodalmi élmény után sétáltunk egyet Segesvár utcáin a gyönyörű színes házak között. Következő állomásunk Bözödújfalu volt, ahol egy szomorú előadást hallhattunk az elárasztott faluról, (a Küsmöd-patakot duzzasztották fel és árasztották el a települést) egy szombatista lelkésztől. Megnéztük a siratófalat, és sétáltunk a kopjafák között, melyek egy-egy házat vagy templomot jelképeztek. Esténket egy vidámabb esemény zárta. Visszaérve Korondra, részt vettünk egy zenés, táncos esten, ahol a helyi fiatal zenészek és táncosok adtak műsort. Záró akkordként pedig elénekeltük a Nélküled című számot és a Székely Himnuszt.
Negyedik nap:
Utolsó napunkon a reggeli után összepakoltunk, elbúcsúztunk a házigazdáktól, és elindultunk hazafelé. Útközben megálltunk Szovátán a Medve-tónál. Megtekintettük ezt a különleges sós természeti képződményt, meghallgattuk idegenvezetőnk előadását a tó képződéséről, gyógyhatásáról majd egy séta után tovább indultunk. Kisebb megállók után értük el a román-magyar határt. Sikeres átkelés után ismét Debrecenben történt sofőrcsere, majd az esti órákban, élményekkel telve érkeztünk haza Nógrádra.
Megvalósult Magyarország Kormányának támogatásával
Gulyásné Juhász Barbara
osztályfőnök