Dr. Hesz Mihály Általános Iskola

Dr. Hesz Mihály Általános IskolaNógrádi várHesz Mihály molino
Iskola alapítványa
NÓGRÁDI TORNATEREMÉRT ALAPÍTVÁNY
Adószám: 19162843-1-12
Bemutatkozó videó
bemutatkozó videó
Csengetési rend
Normál órák esetén

1. óra: 08:30 - 09:15
2. óra: 09:25 - 10:10
3. óra: 10:30 - 11:15
4. óra: 11:25 - 12:10
5. óra: 12:20 - 13:05
6. óra: 13:10 - 13:55
7. óra: 14:00 - 14:45

Rövidített órák esetén

1. óra: 08:30 - 09:10
2. óra: 09:20 - 10:00
3. óra: 10:15 - 10:55
4. óra: 11:05 - 11:45
5. óra: 11:55 - 12:35
6. óra: 12:40 - 13:20
7. óra: 13:25 - 14:05

Erdély - Határtalanul beszámoló (2024. április 23 – 28.)

2024. április 23-28-ig iskolánk 7. osztályos tanulói a történelmi Erdély területét látogatták meg. A kirándulás a Határtalanul pályázat égisze alatt került megvalósításra. Nagyon szerencsésnek mondhatjuk magunkat, hogy iskolánk tanulói ismételten részt vehettek ezen a kezdeményezésen.

Kedden a hajnali órákban indultunk egy autóbusszal a nőtincsi és a balassagyarmati Kiss Árpád Általános Iskola diákjaival együtt Nógrádról. Jó pár kilométert tettünk meg, amíg a programunk első állomásához, a mai Románia területén található bánffyhunyadi református templomhoz értünk. A hitközösség kántora mesélt nekünk a hely történelmi múltjáról. Az előadás végeztével újra buszra szálltunk és meg sem álltunk Korondig, ahol elfoglaltuk a szállásunkat az Anita panzióban, a város szélén, ami minden igényünket kielégítő szállásnak bizonyult.

Másnap utunk Székelyderzsre vezetett, ahol egy unitárius templomban megcsodálhattuk a Szent-László freskót, mellette pedig idegenvezetőnk tolmácsolásában megismerhettük az unitárius vallás jellegzetességeit.

Következő állomásunk Fehéregyháza volt, ahol Petőfi Sándor életéről és eltűnéséről, illetve a segesvári ütközet lefolyásáról hallhattunk tartalmas előadást, miután megtekintettük a helyi Petőfi Múzeumot. Délután pedig a kőrispataki Szalmakalap Múzeumban ettünk egy finom lángost, és végigjártuk a „Búza és a Szalma útja” fantázianevű tárlatvezetéseket. A hazafelé vezető úton megtekintettük a buszból az elárasztott Bözödújfalut.

Csütörtökön hosszabb buszút várt ránk, hiszen egészen a Gyimesekben található Ezeréves határig utaztunk a gyerekekkel. Itt megtekintettük a határ régi vonulatát és a vasúti őrházat. Ezután indultunk megnézni a csíkomlyói templomot és benne a csodákról híres Mária-szobrot. Utolsó programként pedig a Csíki Chips gyár életébe nyertünk betekintést, megismertük, hogyan készült a később ajándékba kapott zacskó paprikás chipsz. Ezen a napon nem volt vége még a programnak, este egy folklór bemutatón vettünk részt, ahol a helyi fúvós zenekar előadása után népdalokat hallhattunk és néptáncokat láthattunk.

A pénteki napon egy helyi vállalkozónál kezdtünk, aki a Parajdról származó sótömbök durva feldolgozását mutatta meg nekünk. Aztán Szovátán a Medve-tónál tettünk egy gyors sétát, és hallgathattuk meg a tóban lezajlódó rendkívül érdekes folyamatokról való előadást egy szerencsénkre épp ott dolgozó búvárkutatótól.

A nap folytatásában Farkaslakán látogattuk meg Tamási Áron szülőházát, ahol még naplójának néhány bejegyzését is sikerült elolvasnunk, miután érdekes előadást hallgattunk meg életéről. Ezután pedig sírjánál róttuk le tiszteletünket egy koszorúval. A nap délutáni részét Korondon töltöttük, ahol helyi termelőket látogattunk meg. A kürtöskalács készítés rejtélyeit ismerhettük meg először, ahol a gyerekek akár a saját kürtöskalácsukat is megsüthették. Aztán egy taplászhoz érkeztünk, ahol bükk erdőkben növekvő tapló gombákból készítenek különféle tárgyakat, kalapokat, kulcstartókat, de még mint megtudtuk, cipőt is. A napunk végén pedig egy 74 éves szövőnőnél tettünk látogatást, aki bemutatta a szövés folyamatát.

Az utolsó napra sportnap volt betervezve, sajnálatos módon csak 8 diák tudott részt venni rajta, a többiek aznapra program nélkül maradtak. A kiválasztott 8 emberünk maximálisan helyt állt a sorversenyek és labdarúgó mérkőzéseken. A többiek addig kártyázással, és társasjátékokkal ütötték el az időt. A délutáni órákban lehetőséget adtunk a gyerekeknek vásárolni, ahol körbe járhatták a korondi kirakodó vásárt.

Rögtönzött programként a hazafelé vezető séta alkalmával pedig megtekintettük a Csiga-dombot, ahonnan nagyszerű kilátás tárult elénk, aztán pedig egy helyi borvíz forrásnál pihentünk meg. A vacsora után pedig fantasztikus hangulatú Activity és Beugró játékokkal szórakoztattuk egymást. Másnap reggel 9 órakor pedig indultunk haza, a hosszú busz utunk este 8-kor ért véget, amikor is megérkeztünk iskolánk parkolójába.


Határtalanul program Határtalanul program

Megvalósult Magyarország Kormányának támogatásával

Makkai Máté
osztályfőnök